Bilgisayar Oyunu Bağımlılığının Zararları!

Posted on Ağu 11 2011 - 2:04pm by gazap

çocuk Bilgisayar Oyunu Bağımlılığının Zararları!

Şimdiye kadar oyunlar ile ilgili birçok konu yazıldı ve çizildi son olarak dikkatimizi çeken ise Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz beyin mesajları oldu. Aşağıdaki yazıda doktorumuzun sözlerine kulak verelim.

Özellikle gençleri ve çocukları etkisi altına alan bilgisayar oyunları, algılama bozukluğundan öğrenme güçlüğüne, denge sorunlarından sosyal bozukluğa kadar birçok rahatsızlığa davetiye çıkarıyor. Bilgisayar oyunu bağımlılığının zararlarını ve tedavi yöntemlerini Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz anlatıyor…

Bilgisayar oyunlarında hızla akan oyun kareleri, kişiyi hızlı düşünme ve hızlı hareket etmeye sevk eder ve oyunun saatlerce oynandığı düşünülürse, beyin bir süre sonra oyundaki hıza programlanır. Beynin yapısı itibariyle aynı anda birçok şeyi değerlendirdiğini belirten Dr. Mehmet Yavuz, oyun temposuna alışan beynin herhangi bir konuyu derinliğine analiz edemediğini, bir diğer deyişle bir konu ya da nesneye yoğunlaşamayıp konu üzerinde yüzeysel geçişler yaptığını vurguladı.

Özellikle Öğrencileri Etkiliyor!
Bu durumun özellikle bilgisayar oyunu bağımlısı öğrencileri olumsuz etkilediğini belirten Dr. Yavuz, beyni oyun temposuna alışan öğrencilerin derslerine yoğunlaşamadığını ve başarısız olduklarını belirtti. Yavuz, oyun bağımlılığı nedeniyle oluşan dikkat dağınıklığı ve oyundaki hızdan kaynaklanan hiperaktiviteyle birlikte öğrencinin her şeyden sıkılır hale gelebileceğini vurguladı.

Algıyı Zayıflatıyor, Beynin Dengesini Bozuyor!
Beyni hızlı ama yüzeysel düşünmeye programlayan bilgisayar oyunları, üst düzey öğrenme ve algılamayı engelliyor. Aileler, çocuktaki başarısızlığın nedenini bilgisayarda uzunca vakit geçirmeye bağlasa da asıl problem beyinde oluşan fizyolojik bozukluk. Aynı bozukluğa çok hızlı okuma yapan kişilerin de maruz kalabileceğini hatırlatan Dr. Yavuz, görüntüleri üst üste ileri sararak çalışan herkesin risk altında olduğunu, çoğu zaman bu kişilerin aniden oluşan algılama ve analiz zayıflığını, hayatlarındaki bir soruna bağlayarak bozukluğun kaynağını fark edemediğini belirtti.

Oyun Bağımlılığı Suça Teşvik Edebilir!
Şiddet içeren bilgisayar oyunlarında önüne gelen herkesi öldürmek için çaba harcayan kişi, arka planda anti-sosyal psikopatik kişilik bozukluğu varsa, gerçek hayatta da öldürme içgüdüsü ile hareket edebilir. Geçtiğimiz haftalarda Norveç’te 92 kişiyi öldüren katilin bilgisayar oyunu bağımlısı olduğunu hatırlatan Dr. Yavuz, beyindeki denge bozukluğunun kitlesel katliamlara yol açabildiğini vurguladı. Bilgisayar oyunu üreten firmaların bu konuda hassas davranması gerektiğinin altını çizen Yavuz, oyunların saatte bir ara vermeyi sağlayacak şekilde üretilmesini tavsiye etti.

Bilgisayar Bağımlılığı Nasıl Tedavi Edilir?
Bilgisayar oyunları nedeniyle beyin dengesi bozulan kişi, en az 3 ay bilgisayar oyunlarından uzak durmalı ve beynini nadasa almalı. Bu bozukluğu yaşayan öğrencilere okula ara vermelerini tavsiye eden Dr. Yavuz, dinlenme süresince öğrenme faaliyetinin durdurulması gerektiğini vurguladı. Kalıcı bozukluklar gelişmemişse beynin bir süre sonra normal fizyolojik yapısına döneceğini hatırlatan Yavuz, antidepresan, anksiyolitik gibi ilaçların etkisiz kaldığını, en iyi yöntemin TMS tedavisiyle beynin resetlenmesi olduğunu belirtti.

Davranışçı bilişsel terapilerin dikkat dağınıklığı ve öğrenme güçlüğünü düzeltmeye yetmediğini hatırlatan Yavuz, oyun bağımlılığı konusunda en önemli konunun beyni en az 2-3 ay dinlendirmek olduğunu belirterek sözlerini tamamladı.

Bize soracak olursanız çok bilgisayar başında durmadan ve aşırıya gitmeden oyunlarımızı gönül rahatlığı ile oynaya biliriz. Evet atalarımız ne demişler “Herşeyin fazlası zarardır.”

20 Comments so far. Feel free to join this conversation.

 1. DÜNYALAR GÜZELİ PELİN 25 Mayıs 2014 at 14:31 - Reply

  aynen kankalar herkes burada:)

 2. Kaan Tirgil 08 Ocak 2014 at 18:57 - Reply

  oooo herkez burda be

 3. Kaan Tirgil 08 Ocak 2014 at 18:57 - Reply

  oooo herkez burda be

 4. Bilal Çelik 08 Ocak 2014 at 16:18 - Reply

  Ama başladım yazıyorum :D

 5. Bilal Çelik 08 Ocak 2014 at 16:18 - Reply

  Ama başladım yazıyorum :D

 6. Mücahit Bayraktutar 07 Ocak 2014 at 16:23 - Reply

  tşekür

 7. Mücahit Bayraktutar 07 Ocak 2014 at 16:23 - Reply

  tşekür

 8. Rte Emir Uğurlu 05 Ocak 2014 at 11:16 - Reply

  hepimiz yandık aynı ödevi yapıyoz

 9. Emir Uğurlu 05 Ocak 2014 at 11:16 - Reply

  hepimiz yandık aynı ödevi yapıyoz

 10. Rte Emir Uğurlu 05 Ocak 2014 at 11:16 - Reply

  beyler sizdemi bu sitedesiniz

 11. Emir Uğurlu 05 Ocak 2014 at 11:16 - Reply

  beyler sizdemi bu sitedesiniz

 12. Kaan Tirgil 05 Ocak 2014 at 10:03 - Reply

  olabilir doğru söylüyon bilal hoca kabul etmezse yanarız be :)

 13. Kaan Tirgil 05 Ocak 2014 at 10:03 - Reply

  olabilir doğru söylüyon bilal hoca kabul etmezse yanarız be :)

 14. Bilal Çelik 04 Ocak 2014 at 17:46 - Reply

  hoca

 15. Bilal Çelik 04 Ocak 2014 at 17:46 - Reply

  hoca

 16. Bilal Çelik 04 Ocak 2014 at 17:46 - Reply

  bencedee çok güzel site ama aynı olduğu için belki kabul etmez :)

 17. Bilal Çelik 04 Ocak 2014 at 17:46 - Reply

  bencedee çok güzel site ama aynı olduğu için belki kabul etmez :)

 18. Kaan Tirgil 04 Ocak 2014 at 17:06 - Reply

  bence süper bir site herkeze tavsiye ediyorum arkadaşlarıma öneriyorum sizde önerin siteden yarralanıp öğretmenlerin gözüne girin……

 19. Kaan Tirgil 04 Ocak 2014 at 17:06 - Reply

  bence süper bir site herkeze tavsiye ediyorum arkadaşlarıma öneriyorum sizde önerin siteden yarralanıp öğretmenlerin gözüne girin……

 20. Yunus Emre 12 Mart 2013 at 19:19 - Reply

  Bakın oyun zaman öldürmekten başka bir işe yaramadığı gibi insanı da farklı Dünyalara götürür.Şurası gerçek ki online oyunların tümü halkı parasal açıdan koloni haline getirmek için üretilmiştir.Ne yazık ki toplumda bunu anlayanlar olduğu gibi anlamayanların sayısıda hayli fazladır.Çocukları bırakın artık yetişkinler dahi sahip olduğu olgunluklarını yitiriyorlar.Bu oyunların çıkış sebebide Holdinglerin para yontmak istemelerinden başka bir husus değildir.Uyanın dostlar hayatınızı karartmayın.Boş işlere vakit ayırmak yerine toplumu düzeltin.Kendinizi köleleştirmeyin.Aslında söylenecek daha çok konu var.Fakat bu öyle iki satıra sığacak kadar kısa değil yazık ki.Toplum olarak yapmamız gerekenler böyle insanı aptallaştıran aktivitelerden uzaklaşmaktır!

Leave A Response

*